Datazen de Permission Yönetimi

Merhabalar,

Datazen de rapor, dashboard larımızı hazırladıktan sonra yetki konusu karşımıza gelmekte. Raporları belli kişi ya da group lara göstermek isteyeceğimiz için bu konu önem taşımakta.

Datazen de yetkilendirme mekanizması için tabiki ilk olarak raporları görüntülemesini isteyeceğimiz kişileri  Control Panel den datazen server a eklememiz gerekmekte. Bunun için Server Users kısmından Create User segmentine tıklıyoruz.

datazen-server-user-ekleme

Datazen Create User.PNG

Burada dikkat etmemiz gereken nokta Username e kullanıcıların Active Directory kullanıcı ismini yazmamız gerekmekte. Email Address kısmına yazacağınız mail adresini kullanıcı şifresini unutması gibi durumlarda kullanıyor olacaksınız.

Gelelim yetki yönetimine..

Bir hub daki raporları hangi kullanıcının görüntülemesini istiyorsanız o kullanıcıya en azından publisher yetkisi vermeniz gerekmekte. Kişiye admin yetkisi de verebilirsiniz fakat bu sınırsız yetki anlamına gelmekte diyebiliriz.

Permission tabına geldiğimizde;

datazen-permission

karşımıza 4 tane segme gelmekte. Burada dashboard, data source, kpi ve activity bazında yetki mekanizması kurabilmekteyiz. Örneğin bir kişinin sadece raporları görüntüleyebilmesini istiyorsak o kişiye o dashboard için Allow Access Yetkisi vermemiz gerekmekte. Sadece dashboard için değil, o dashboard un data source u için de Allow Access yetkisi vermemiz gerekir.

Aşağıdaki görseldeki gibi Allow Access bölümünü tikleyerek bu işlemleri yapabiliriz.

Datazen User Permission.PNG

Raporu görüntüleyebilmenin dışında raporlarda çeşitli değişiklikler yaparak raporu incelemek, publish etmek isteyen kişilere hub ın altındaki Users segmesinden Is Publisher yetkisi vermemiz gerekmekte. Is publisher yetkisiyle kişi raporda istediği değişiklikleri yapıp publish edebiliyor olmakta. Control panel(CP) den bu dashboard ları görüntüleyememekte. Bu durumun sebebi CP ye erişim hub, dashboard, datasource bazında istediği değişikliği yapabiliyor anlamına gelmekte. Publisher yetkisiyle bunlar sağlanmaz.

Peki “Is owner” yetkisini anlamı ne olmakta? Is Owner yetkisine sahip kişiler admin lik yetkilerine sahip olmakta. Yani o dashboard a kullanıcı ekleyebilir(daha onceden admin kullanıcısı tarafından server a eklenmiş kullanıcılar), data source tanımlayabilir, permission ları yönetebilir.. kısaca biraz tehlikeli :)) Bu nedenle owner yetkisini verirken dikkatli olmakta fayda var.

Keyifli okumalar..

Şeydanur Sandıkçı

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: