Data Warehouse Yazı Dizisi-2

Data Warehouse yazı dizisinin ilkinde neden DW önemlidir, şirketinizi gerçekten DW ye ihtiyacı olup olmadığını anlayabilmek adına şirketleri DW oluşturmaya iten problemlerden bahsetmeye çalıştım.

Data Warehouse Yazı Dizisi-1 i aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://seydanursandikci.wordpress.com/2016/04/19/data-warehouse-1/

Bugün ise DW oluşturmaya karar verdikten sonra projeye nerden başalamalıyız, nasıl bir yol haritası çizmeliyizden bahsediyor olacağım.

DW Projelerine Nasıl Başlanır??

Bu sorunun cevabını adımlar halinde açıklamaya çalışacağım:

  • DW nin Cevap Vermek Zorunda Olduğu Soruları Belirleme

DW yi oluştururken kafamıza göre değil, belirli problemler, ihtiyaçlar göz önüne alıp, bunlara cevap verecek bir yapı üzerinde oluşturulur. Bunun için BUSINESS I ANLAMA, IHTIYACLARI ANALIZ ETMEK çok önemlidir. Ihtıyacları analiz ederken DW yapımız ortaya çıkaracak şekilde doğru sorular sormamız gerekir. Sorular sormadan önce mevcut var olan yapıyı işin sahibinden dinlemek ilk adım olmalı. Bu sırada sorularımızla yönlendirmek genel taslağı çıkarmak için çok önemli.

Çünkü, ilerleyen süreçlrde göreceğiz ki her birsüreç ve bu süreçlerin raporlarda analiz edildiği alanlar DW mizin fact ve dim tablolarını oluşturuyor olacak.

Örnek bir senaryo üzerinden gidelim. Perakende satış yapan orta ölçekli bir firmanın excel de oluşturduğu 60 tane raporu olsun. Bu raporlarda kullanılan veriler CRM, SQL, CSV gibi çeşitli platformlarda tutulmakta. Birinci problem burada başlamakta. Şirket hangi müşterilerinden daha çok kar etmekte, Karadeniz bölgesine en çok hangi miktarda üründen satılmakta gibi analizler yapmam, raporlarda göstermek sorun teşkil etmek. Çünkü, müşterileriyle ilgili veriler farklı sistemlerde dağıtık ve birbirinden farklı formatlarda tutulduğu için raporlar sağlıklı değil, eksik gibi problemler var. DW verinin merkezileştirmesi konusunda çözüm sunacak zaten.

Gelelim raporlara. Raporlardan birinde satışları göstermek isteyen bu şirket, satışlarını çeşitli farklı açılardan incelemekte. Örneğin, hangi bölgeye ne kadarlık satış yapmakta, bu satışları hangi tarihlerde yapmakta, hangi ürünler satılmakta gibi…

İşte bu noktada işi rayına oturtmuş olduk. Neden mi? Dim ve fact lerimiz ortaya çıkmaya başladı çünkü.

Nasıl mı?

Şöyleki, şirketin raporlarda görüntülediği satış bizim için fact tablomuzun measure olmakta. Bu satışı incelerken bakılan bölge, tarih, ürün gibi alanlar ise dim tablolarımı oluşturmak.- Dim fact lere karar verme işi ile ilgili küçük bir ip ucu: Raporlarda görüntülediğimiz sayısl alanlar measure ları, bu measure ları görüntülerken baktığım alanlar yani measure ları ney –e göre bakıyorsam, ney –e göre inceliyorum, “-e göre ler ” benim dimension tablolarımı oluşturmakta. Her bir prosesi ve prosesleri incelemek istediğimiz boyutları bus matrix üzerinde yazmak fact ve dimension tablolarımızı belirken kolaylık sağlayacaktır.

Aşağıdaki örnek Bus Matrix üzerinden gidersek:

dw1

Şirke sahip olduğu prosesleri satırlara, bu prosesleri incelediği boyutları da kolonlara yazmakta. Daha sonra hangi iş sürecini, hangi boyutla incelemek istiyorsak işaretliyoruz. Böylece, her bir fact ve bu fact i inceleyeceğimiz dimensionları belirlemiş oluyoruz.

Yani işin sahibini dinleyerek DW mizin yapısını oluşturmaya başlayabiliyoruz. Bu nedenle önce mevcut yapıyı dinlemek çok önemli.

  • Bu Sorulara Cevap Verecek Datayı ve Source u Belirleme

Dim ve fact tabloları belirledikten sonra var olan sistemdeki hangi dataların ihtiyacımı karşılayacağına karar vermemiz lazım. Burada business stakeholders larla yakın çalışmak doğru datayı tespit etmek açısından önemli. Sadece bu basamakta değil bir DW projesi sırasında stakeholders larla yakın çalışmak projenin başarısı açısından önemli.

Sorularımıza cevap veren datayı belirledikten sonraş, bu datanın hangi source tan alınacağına karar vermemiz gerekli. proje başladığında satış verimi Sql in şu tablosundan almamız gerek diyebilmek önemli. Analizi iyi yapmak, bize hem başarı, hem hız hem de kolaylık sağlayacaktır

  • Her Bir Business Sorusunun Önceliğini Belirleme

“Internet Satışı”, “Tedarikçi Satışı”, “Satışlardan elde edilen gelirler” gibi çeşitli proseslerden hangisinin daha önemli olduğuna karar verip öncelikli olarak oradan başlamak gerekir. Çünkü, ilerleyişimiz sırasında adım adım işi yürütmek sonuçları her adım sonrasında görebilmek için önemli. Günümüzde hiçbir şirket 1 yıllık DW projesinin sonucunu 1 yıl sonra görmek istememekte. Bu nedenle iş sürecimizi proseslere bölüp, projemizde de bu prosesleri önceliklendirip, her bir prosesin sonucunda sonuçları göstermek projenin başarısı açısından önemli. Bu sırada şirketler de sonuçları uzun süreler aralıklarıyla değil de her bir proses sonucunda görebildikleri için oldukça memnun kalmakta.

Öncelik sırasının belirlerken Fayda-Maliyet grafiği işimizi kolaylaştırmakta. Bu grafiğin x ekseninde işin yapılabilirliği, y ekseninde işin katkısı bulunmakta. Önceliklendirme sırasında bu nedenle en çok katkı değeri olan ve uygulanabilirliği kolay olan yani maliyeti az olan  prosesleri sağ üst kçşeye konumlandırıyoruz.

dw2

Bu noktadan sonra en sağ üst köşede bulunan business prosesimizi ele alarak DW mizi oluşturmaya başlayabiliyor hale gelmiş olduk.

Bu yazımda, DW oluşturmaya karar verdikten sonra “Nerden başlamalı?” sorusuna cevap vermek üzere açıklama yapmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda DW structure I gibi konulara değinmeyi planlıyorum.

Keyifli okumalar……

Şeydanur Sandıkçı

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: