Datazen de Tree List Oluşturma

Bu yazımda Datazen le rapor yaparken sıkça kullandığım kontrol bileşenlerinden biri olan “selection list” in tree list şeklinde nasıl kullanılabildiğinden bahsedeceğim. Bu sırada diğer özelliklerine de değinmeye çalışacağım.

Öncelikle raporumuzun ön yüzünü oluşturduğumuz Layout View kısmında,  Selection List i kullandığımızda aşağıdaki gibi bir arayüzle karşılaşıyoruz.

as

Selection List seçili iken,“Visual Properties” kısmından yani Selection List(S.L.) in görünüm özelliklerinden bahsedecek olursak:
DatazenMakale2-1

“Title”, S.L. nin en başında Default ta Selection List 1 yazan kısım. Başlık kısmını değiştirirken kullanırız.

“Sub-Title”, hemen başlığın sağ alt köşesinde biraz daha açık renkte olan, gri diyebiliriz, alt başlığı belirken kullanırız.

“Allow Multi Select”, normalde selection list te bulunan her bir satırdaki list elemanlarından bir tanesini seçebiliriz, aynı anda bir kaç tanesini seçmek istediğimiz durumlarda yani çoklu seçim yapmak istediğimizde bu ayarı ON durumuna getirmemiz gerekir.

“Show Icons” u ON durumuna getirdiğimizde her satırın yanında küçük ikonlar gelmekte.

“Data Structure” da, karşımıza iki seçenek gelmekte: List ve Tree. Default ta gelen seçenek olan List adı üstünde liste şeklinde bir görünüm sunmakta. Tree, ise parent-child ilişkisi içinde seçim yapmak istediğimizde yardımımıza koşan seçenektir. Asıl konumuz olan tree list e geldiğimizde tekrardan değinmiş olacağız.

“Allow Select All” ve “Select All Text” i birlikte incelemekte fayda var. Çünkü, ikisi birbiriyle yakından ilişkili. Eğer tek bir tıklamayla S.L. in içindeki tüm seçenekleri seçmiş olmak istiyorsanız “Allow Select All” ı on durumuna getirmelisiniz. On durumuna getirdiğinizde Selection List in en başında ALL isminde bir satır gelecek. Artık bu satıra tıkladığınızda tüm seçenekleri seçmiş olacaksanız. Eğerki bu satırın isminin ALL değil de başka bir şey olmasını istiyorsanız, “Select All Text” teki yazıyı değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan Tree Selection List i oluşturmaya. Bunun için uygun veri setine sahip olmamız gerekmekte. Uygun veri derken aşağıdaki gibi veri setinden bahsediyorum.

DatazenMakale2-2

Buradaki 3 kolonun mantığı şudur:

Parentkey, parent-child ilişkisindeki parent alanımız oluyor, yani hiyerarşik ilişkimizin en üst basamağı. Veri seti üstünden gidecek olursak, Sebze parent ının alt kademesinde domates, biber,dereotu,pırasa olacak, meyve parent ının altında erik, elma, muz, çilek olacak. Yani bizim parent larımız sebze, meyve, çilek; bunlarınn child ları Label kolonundaki veriler olacak.

Key kolonu ise, raporumuzda kullandığımız diğer bileşenleri selection list aracılığı ile filtrelerken bağlantı kuracağımız kolon oluyor.

Verinizi, yukarıdaki gibi düzenledikten sonra, Tree Selection List imizi oluşturmaya başlayabiliriz.

İlk olarak verimizi Datazen Publisher a ekleyelim. Benim tercihim ilk olarak veriyi ekleyip, daha sonra raporumun ara yüzünü oluşturup, bu veriyi arayüzüme eklemek yönünde olduğu için bu şekilde yapıyorum. Siz ilk olarak ara yüzünüzü oluşturup, veriyi sonra da ekleyebilirsiniz

Bunun için aşağıda görebileceğiniz üzere Data View segmesine gelip, Add Data diyerek, local imdeki excel dosyamı ekliyorum.

DatazenMakale2-3

Excel dosyam 2 sheet ten oluşmakta. 1. Sheet te biraz önceki parent-child veri setim bulunmakta. Diğer sheet te ise bu veri setinin child ların fiyatları bulunmakta, yani parent-child sheet indeki key kolonundaki verilerle bağlantı kuracağım alan da diyebiliriz.

DatazenMakale2-4

Verimi eklediğime göre, arayüzümü oluşturmak üzere Layout View kısmına geri dönüyorum.

Amacım tree selection list i oluşturmak olduğu için, Navigator başlığı altında bulunan Selection List i ve Gauges başlığı altında bulunan Number bileşenini kullanmak yeterli olacak.

Arayüzümü aşağıdaki basitçe oluşturduktan sonra kullandığım iki bileşenime verileri tanımlamamız gerekiyor. İlk olarak Selection List i tree list olarak kullanacağım için Data Stucture ayarını Tree yapıyorum.

Data View kısmına geldiğimizde Selection List seçili iken aşağıdaki gibi tablomuzu ve kolonumuzu bileşen için tanımlıyoruz

DatazenMakale2-5

Buradaki önemli nokta, Key alanında tablomuzu seçtiktan sonra, kolon olarak seçtiğimiz alanın raporumuzda kullandığımız diğer bileşenleri filtreleyecek alan olması. Selection list teki seçtiğim her label ın değişen fiyatını böylelikle Number bileşeninde görebileceğim. Çünkü, Table Filtered by Selection List 1 kısmında, selection list 1 deki key alanının, FiyatListesi  sheet indeki Çeşit alanıyla eşleştirmiş oldum.

Number bileşeni seçili iken aşağıdaki gibi tablomu ve kolonu tanıttım.

DatazenMakale2-6

Fiyatlistesi sheet indeki Fiyat alanını göstereceğini, aynı zamanda Selection List1 tarafından filtreleneceğini belirttim. Bir önceki kısımda tablonun hangi alanı tarafında filtreleneceğini belirttiğim için, options kısmında tabloyu seçmem yeterli.

Run Preview diyerek raporumu inceliyorum. Fiyatları dolar olarak değil, TL cinsinden görmek istediğim için Dashboard Setting ten Culture ı Turkish yapıyorum.

DatazenMakale2-7

-Aynı anda birden fazla seçeneği seçmek istediğim için Layout View kısmına gelerek Selection List in Allow Multi Select ayarını On yapıyorum.

-Selection List in Title ını Sebze-Meyve-İçecek, Number ınkini Fiyat olarak belirliyorum.

Run Preview dediğimde artık çoklu seçim özelliği elde etmiş oluyorum.

Seçim 1:

Sebze parent ının altında bulunan domates i seçtiğimde Fiyat ı 5 TL olarak görünmekte.

DatazenMakale2-8

Seçim 2:

Meyve parent ının altındaki eriği seçtiğimde Fiyat 8 TL olmakta.

DatazenMakale2-9

Seçim 3:

Hem domatesi hem eriği seçtiğimde fiyat 13 TL olmakta.

DatazenMakale2-10

Bunun sebebini, Layout View kısmına geri geldiğimizde rahatlıkla görebiliriz. Number bileşeninin option u açtığımızda Aggregation olarak SUM fonksiyonu görünmekte. Bu nedenle fiyatları toplamaktadır. Business ınıza göre burdaki fonksiyonlarda değişiklik yapabilirsiniz.

DatazenMakale2-11

Amacım, tree selection list in nasıl oluşturulduğu ve böyle bir yapı istediğimizde veri setimizin formatının nasıl olması gerektiğini aktarmaktı. Bu sırada biraz daha ayrıntıya girerek ek bilgiler de paylaşmak istedim. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki datazen yazımda görüşmek üzere….

6 responses to “Datazen de Tree List Oluşturma”

 1. kilicselim says :

  Emeğiniz için teşekkürler, gerçekten son derece faydalı bir çalışma olmuş, başarılarınızın devamını diliyorum.

  Beğen

 2. servet says :

  Teşekürler. Devamını bekliyoruz.

  Beğen

 3. kilicselim says :

  Dört gözle ScoreCard Grid ile ilgili yazınızı bekliyoruz.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: