DATAZEN İLE RAPORLAMA ÇÖZÜMLERİ SERİSİ – 2

datazen4

DATAZEN İLE RAPORLAMA ÇÖZÜMLERİ

Günümüzde, veri sistemlerinden güvenilir ve etkili raporlamalar yapmanın yanında, bu raporlara “mobil platform” lardan da erişmek şirketler için oldukça önemli bir hale geldi.

Datazen, Microsoft’un kurumsal raporlama alanında sunduğu istediğiniz herhangi bir veri kaynağını kullanarak dashboard oluşturmanızı sağlayan bir Mobil İş Zekası aracıdır. Oluşturduğunuz raporlara tüm platformlar/cihazlar üzerinden kolaylıkla erişebilmenizi sağlayan eşsiz bir üründür. Datazen ile oluşturulan raporlar, Browser, Android, IOS, Windows Phone platformlarında desteklenmektedir.

“Datazen ile Raporlama Serisi” adı altında paylaşımlarımı sürdüreceğim. İlk olarak ürüne genel olarak bakacağız, sonraki paylaşımlarımda ayrıntılarına değinerek Datazen i keşfetmeye devam edeceğiz.

 

Ürüne Genel Bir Bakış

Öncelikle Microsoft un Datazen ürününe göz atacağız. Sonrasında yayınlayacağım yazılarımda ayrıntılarına değiniyor olacağım.

Datazen temelde 3 bileşenden oluşmaktadır.Bunlar:

  • Datazen Publisher
  • Datazen Server
  • Datazen Viewer

deployment

Bunlar nedir, niçin kullanıyoruz beraber inceleyelim.

Datazen Server

Datazen kendi server ı sayesinde verileri başka herhangi bir platform üzerinde değil de kendi bünyesinde depolama imkanı sunmakta. Veri güvenliği açısından çok önemli bir imkan sunmuş oluyor. Herhangi bir yerde değil, kurulumunu yapacağımız Datazen Server da tüm dataset lerimiz, raporlarımız, kullanıcılarımızın bilgilerini.. yani VERİ adı altındaki her şey saklanmakta. Kontrolümüz altındaki bir ortamda bunun sunulması gerçekten güzel bir özellik.

Bunların dışında;

-Raporlarımızı publish ederek diğer araçlardan da (ios, android, windows phone) görüntelememizi sağlayan,

-User yetkilendirmesi için gerektiğinde Active Directory entegrasyonunu,

– Tüm “AUTHENTICATION”,

“PERMISSION”,

-“BACKUP” …. işlemlerini yaptığımız

bir bileşendir. Tabiki sadece yukarıdaki işlemlerden ibaret değil datazen server, aklınıza gelebilecek tüm yönetimsel işlemleri yapabiliyoruz.

Datazen Publisher

Publisher raporlarımızı hazırlayıp, publish etmemizi yani yayınlamızı sağlayan bileşendir. Son kullanıcılar dashboard larını hazırlayabilmesi için bu ürüne mutlaka ihtiyacı var. O kadar basit bir arayüzü varki kullanıcıların bu ürünü sevmemesi mümkün değil.

Windows un dışında, telefon ve tablet için de raporlarınızın görünümünü değiştirmek isterseniz yine publisher üzerinden işlemlerimizi yapıyor olacaksınız.

Özetle rapor ve dashboardlarımızı hazırladığımız ürün oluyor Publisher.

Datazen Viewer

Hazırlamış olduğumuz raporlarımızı publish ettikten sonra görüntülemek için bu aracı kullanıyoruz. Publish etmeden raporlarımızı görüntüleyemiyor muyuz? Tabiki, görüntüleyebiliyoruz. Publisher ı kullanarak görüntüleyebiliriz.

Viewer a neden ihtiyacım var derseniz işte orda devreye MOBİL kelimesi giriyor. Raporlarımızı mobil cihazlardan görüntüleyebilmek için Viewer ürününe ihtiyacımız var. Zaten, telefonlarınıza “datazen” ürününü indirmek istediğiniz, karşınıza tek seçenek gelmekte o da Viewer bileşeni.

Datazen_1_image002

Peki, neden publisher ya da datazen server gelmiyor? Buna kısaca cevap vereceğim çünkü, kurulumla ilgili yazımda ayrıntılı bir şekilde anlatıyor olacağım. Sebebi, datazen server ın sadece Windows Server üzerine, publisher ın da windows işletim sistemine kuruluyor olması. Yani, raporlarımızı mobilde sadece görüntüleyebiliriz, oluşturamayız. Çok da mantıksız sayılmaz.

Son olarak ürün elementlerinin özelliklerine ve desteklendiği ortamlara genel olarak aşağıdaki tablo üzerinden inceleyebiliriz:

Drawing1

“Datazen ile Rapolama Serisi” başlığı altında ikinci yazımda komponentlerin kurulumlarını ayrıntılı olarak anlatacağım. Görüşmek üzere..

Şeydanur SANDIKÇI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: